top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

ÚČINNOST NOVÝCH TERAPIÍ AKTINICKÉ KERATÓZY

ÚČINNOST NOVÝCH TERAPIÍ AKTINICKÉ KERATÓZY

8. srpna 2024 10:00:00

-she- (ilustrační obrázek AI)

Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology jako první porovnala účinnost nových terapií aktinické keratózy (AK), zejména v případech lokalizovaných na obličeji a pokožce hlavy. Studie identifikovala a vyhodnotila 5% fluorouracil jako nejúčinnější.

Výzkumníci provedli systematickou rešerši v několika databázích a vyhledali studie, které zkoumaly monoterapii AK a uváděly výsledky v období 8 až 12 týdnů po léčbě. Specifické kombinované terapie, jako je fotodynamická terapie zprostředkovaná methyl aminolevulinátem (PDT-MAL) s laserem, diklofenak a gel s kyselinou hyaluronovou (DHA) a fluorouracil 0,5 % s kyselinou salicylovou 10 %, byly automaticky zařazeny k přezkoumání z důvodu klinické relevance.

Výsledek úplného vymizení projevů byl definován jako podíl pacientů, kteří dosáhli úplného vymizení lézí AK během 8 až 12 týdnů po terapii. Částečná clearance byla definována jako procento pacientů, u nichž došlo k vymizení lézí AK alespoň o 75 % během 8 až 12 týdnů po léčbě, a specifická clearance lézí byla definována jako procento lézí AK vymizelých během 8 až 12 týdnů po léčbě.

Celkem bylo identifikováno 243 studií, z nichž 84 splňovaly kritéria pro zařazení. Analýza úplné clearance pacientů zahrnovala údaje z 58 studií, analýza částečné clearance pacientů zahrnovala 30 studií a analýza clearance specifické pro lézi zahrnovala 52 studií.

Výzkumníci identifikovali 22 unikátních látek pro léčbu aktinické keratózy, včetně PDT-HAL, PDT-MAL (s denním světlem/umělým denním světlem/umělým bílým světlem; s modrým světlem; s červeným světlem; s laserem), fotodynamické terapie zprostředkované kyselinou aminolevulinovou (PDT-ALA) (s modrým světlem; s červeným světlem; s 10% ALA-gelem), fluorouracilu (5 %; 0,5 %; 0,5 % v kombinaci s kyselinou salicylovou 10 %), imiquimodu (5 %; 3,75 %, 2,5 %), resiquimodu, ingenol disoxát gelu, kryoterapie, tirbanibulinové masti, laserové ablace oxidem uhličitým, ingenolu mebutátu, DHA gelu a kyseliny trichloroctové.

Mezi výše uvedenými terapiemi byl 5% fluorouracil nejúčinnější léčbou v dosažení úplného, částečného a specifického odstranění lézí ve všech hlavních analýzách, přičemž významně převyšoval léčbu placebem nebo vehikulem.

Resiquimod byl významně účinnější než imiquimod 2,5 % a 3,75 %, ale výrazně se nelišil od imiquimodu 5 % pro úplnou clearance pacientů a podobně pro částečnou clearance pacientů. Kryoterapie byla rovněž považována za méně účinnou než 5% fluorouracil ve všech primárních výsledcích, přičemž byly zaznamenány významné rozdíly.

PDT-ALA s červeným světlem byla účinnější pro odstranění specifických lézí než PDT-ALA s modrým světlem, ale u celkové clearence nebyl zaznamenán významný rozdíl. Nejméně účinnou léčbou byl DHA gel.

KLÍČOVÁ SLOVA: aktinická keratóza – fluorouracil – imiquimod – resiquimod – PDT-ALA – DHA gel

ZDROJ: Gupta, A. K., Bamimore, M. A., Wang, T., et al. Comparison of therapeutic
agents' short-term effects on facial and scalp actinic keratosis: A network meta-
analysis. Journal of Cosmetic Derm. 2024; Published 2024 July 23.  
https://doi.org/10.1111/jocd.16475.

Dostupné z:
https://shorturl.at/azC5F
[cit. 2024-07-26].

bottom of page