By Referátový výběr
SVĚDĚNÍ PŘI ATOPICKÉ DERMATITIDĚ MŮŽE BÝT ZPŮSOBENO MIKROBY, NIKOLI ZÁNĚTEM
15. dubna 2024 16:00:00
-bur-
Nový výzkum publikovaný v časopise Cell naznačuje, že svědění, které pociťují pacienti s atopickou dermatitidou, nemusí být způsobeno zánětem, jak se běžně předpokládá, ale bakterií Staphylococcus aureus a jejím působením na nervové buňky.
Autoři studie tvrdí, že jejich zjištění týkající se role mikrobů při vzniku svědění jsou nová a mohla by změnit způsob klinické léčby svědění.
„Identifikovali jsme zcela nový mechanismus, který stojí za svěděním – bakterii S. aureus, která se vyskytuje téměř u každého pacienta s chronickým onemocněním atopickou dermatitidou. Ukázali jsme, že svědění může být způsobeno samotným mikrobem,“ uvedl hlavní autor Isaac Chiu, docent imunologie v Blavatnikově institutu na Harvard Medical School, v tiskové zprávě Harvardu.
Chiu a spol. použili myší model k testování různých bakterií a zjistili, že S. aureus způsobuje svědění, které se v průběhu několika dní zintenzivňuje a vede k cyklu svědění a škrábání, poškození kůže a aloknezi, přecitlivělé reakci na jemné podněty.
„V tuto chvíli se jedná o spekulaci, ale cyklus svědění a škrábání by mohl mikrobům prospívat a umožnit jejich šíření do vzdálených míst těla a na nenakažené hostitele,“ uvedl autor studie Liwen Deng v tiskové zprávě.
Studie ukázala, že žírné buňky a bazofily nevedly ke svědění po vystavení bakteriím.
Konkrétně bylo zjištěno, že rozhodujícím mediátorem při vyvolávání spontánního svědění a aloknézy je serinová proteáza V8 S. aureus. V8 vyvolává svědění aktivací proteinu PAR1, který se nachází na kožních neuronech, jež přenášejí signály do mozku. Inhibice signalizace V8-PAR1 by mohla léčit svědění, navrhli Chiu a spol.
Navrhli, že inhibitory PAR 1 (tj. vorapaxar), které se nyní používají u pacientů s aterotrombózou, by se jednoho dne mohly používat v lokálních krémech ke kontrole svědění.
„Svědění může být u pacientů, kteří trpí chronickými kožními onemocněními, značně vysilující. Mnoho z těchto pacientů nosí na kůži právě ten mikrob, u kterého jsme nyní poprvé prokázali, že může vyvolat svědění,“ uvedl Deng v tiskové zprávě.
„Když jsme studii zahájili, nebylo jasné, zda je svědění důsledkem zánětu, či nikoliv,“ dodal Deng. „Ukázali jsme, že tyto věci lze oddělit, že nemusíte mít nutně zánět, aby mikrob způsobil svědění, ale že svědění zhoršuje zánět na kůži.“
Vědci plánují prozkoumat, zda mohou svědění vyvolat i jiné mikroby než S. aureus, uvedl Harvard.
„Víme, že mnoho mikrobů, včetně plísní, virů a bakterií, je doprovázeno svěděním, ale není jasné, jak svědění způsobují,“ uvedl Chiu v tiskové zprávě.
KLÍČOVÁ SLOVA: atopická dermatitida – Staphylococcus aureus – pruritus
ZDROJ:
https://shorturl.at/fsJO5