By Referátový výběr
LOKÁLNÍ PERMETHRIN VYKAZUJE NEDOSTATEČNOU ÚČINNOST VE SROVNÁNÍ S BENZYLBENZOÁTEM VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ SVRABU
28. dubna 2024 15:00:00
-she-
V nedávné srovnávací studii publikované v časopise British Journal of Dermatology vědci zjistili, že benzylbenzoát 25 % (BB) vykazuje vyšší účinnost a míru vyléčení v případech svrabu, zatímco lokální permethrin 5 % nevykazuje u většiny případů pacientů žádnou účinnost. 1)
Tato studie představuje první známou srovnávací studii porovnávající BB 25% a permethrin 5% prostřednictvím randomizované, kontrolované, dvojitě zaslepené studie. Podle autorů studie Meyersburga a kol. tato zjištění svědčí o tom, že BB je vhodnou léčebnou metodou první volby u pacientů se svrabem.
Od roku 2017 zahrnují evropské pokyny pro léčbu svrabu jako léčbu první volby opakovanou aplikaci buď lokálního permethrinu 5%, lokálního BB 10 až 25% nebo systémového ivermektinu v dávce 200 μg kg-1 tělesné hmotnosti. V celosvětovém měřítku jsou nejčastěji předepisovanou léčbou topický permethrin 5% a perorální ivermektin. 2)
Hodnoceni byli pacienti ve věku 12 let a starší, kteří se dostavili na ambulanci v rakouském Salcburku s klinickými příznaky napadení svrabem, jako jsou léze nebo svědění, v období od září 2022 do června 2023. Na základě posouzení a potvrzujícího dermoskopického vyšetření byli pacienti zařazeni do studie.
Z účasti ve studii byli vyloučeni pacienti, kteří byli v předchozích třech týdnech předléčeni alespoň jedním svrabovým přípravkem, pacienti, u kterých se vyskytoval svrab s krustami, u kterých byla známa přecitlivělost nebo alergie na složky BB emulze nebo permethrin krému nebo těhotné či kojící ženy.
Výzkumníci shromáždili relevantní demografické informace a informace specifické pro dané onemocnění, včetně hustoty roztočů na rukou a nohou, předchozího použití antiscabietických předléčebných přípravků, počtu relevantních kontaktních osob, věku a pohlaví. Kontaktní osoby pacientů byly vyzvány, aby se v případě zájmu podrobily klinickému vyšetření nebo se zúčastnily studie.
Účastníci (n=110) byli randomizováni do jedné ze dvou léčebných skupin dvojitě zaslepeným způsobem. Pacienti obdrželi tři 60g nádobky buď s 5% permethrinem v krému, nebo s 25% BB emulzí. Účastníci byli poučeni, aby každý den použili jednu nádobku s přípravkem, přičemž denní dávka neměla přesáhnout 60 g, a byli instruováni, aby přípravek večer nanesli na suchou kůži a nechali jej před zakrytím oděvem vsáknout.
Bylo jim doporučeno, aby se sprchovali až večer třetího dne nebo čtvrtý den léčby. Účastníkům byly poskytnuty ústní a písemné pokyny a po ukončení léčby byla vyhodnocena úspěšnost léčby. Osoby s přetrvávajícími příznaky byly znovu vyhodnoceny.
Ze 110 pacientů jich značný počet podstoupil předchozí léčbu, avšak bez výrazného úspěchu. Účastníci ve skupině léčené BB vykazovali výrazně vyšší míru vyléčení (87 %) ve srovnání s účastníky ve skupině léčené permethrinem (27 %).
V obou skupinách byly hlášeny mírné nežádoucí účinky, přičemž u BB se o něco častěji vyskytovaly pocity pálení nebo píchání. Ve skupině s permethrinem byla zjištěna negativní korelace mezi nežádoucími účinky a hustotou roztočů po léčbě a vyšší výskyt pruritu po léčbě.
Věk vykazoval malou, ale významnou korelaci s výsledkem léčby. Množství použitého svrabového přípravku bylo v obou skupinách podobné, ve většině případů bylo potřeba menší než stanovené množství.
„Tyto pozoruhodné výsledky dále potvrzují platnost našeho výzkumu, který byl koncipován sekvenčním způsobem s cílem objasnit současná doporučení pro léčbu. Mladší pacienti byli náchylnější k selhání léčby, což se více projevilo ve skupině s permethrinem,“ uvádí Meyersburg et al. „S ohledem na současnou rezistenci na permethrin posilujeme naše doporučení dvou přísně hmotnostních dávek ivermektinu nebo lokálního BB po dobu tří po sobě jdoucích dnů jako léčby první volby u nekomplikovaného svrabu. Kromě toho navrhujeme aktualizaci stávajících pokynů pro léčbu svrabu na základě dostupných důkazů, aby byla zajištěna trvalá platnost doporučení.“
KLÍČOVÁ SLOVA: svrab – permethrin – benzylbenzoát
ZDROJ:
1) Meyersburg D, Hoellwerth M, Brandlmaier M, et al. Comparison of topical permethrin
5% vs. benzyl benzoate 25% treatment in scabies: a double-blinded randomized
controlled trial. Br J Dermatol. Volume 190, Issue 4. April 2024. Accessed April 4,
2024. https://doi.org/10.1093/bjd/ljad501
2) Salavastru CM, Chosidow O, Boffa MJ et al. European guideline for the management
of scabies. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2017. Accessed April 4, 2024.
Dostupné z:
https://shorturl.at/aiV34