top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

HORMONÁLNÍ ZMĚNY U ŽEN V PERIMENOPAUZE MAJÍ VLIV NA ROZVOJ ROSACEY

HORMONÁLNÍ ZMĚNY U ŽEN V PERIMENOPAUZE MAJÍ VLIV NA ROZVOJ ROSACEY

14. března 2024 17:00:00

-SHE-

Nedávná studie publikovaná v časopise Skin Research and Technology se zabývala souvislostí mezi perimenopauzou a výskytem a závažností růžovky u žen středního věku. Zkoumala potenciální roli hormonálních změn, konkrétně hladiny estrogenů, v patogenezi růžovky.

Rosacea je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které lze rozdělit do čtyř širokých podtypů: erytematotelangiektatická růžovka (ETR), papulopustulární růžovka (PPR), fymatózní růžovka a oční růžovka. Jeho patogeneze může souviset s genetickou predispozicí, poruchami imunitního systému, chronickým zánětem, vaskulární a nervovou dysfunkcí. Perimenopauza je přirozenou fází procesu stárnutí, která se vyznačuje postupným zastavením funkce vaječníků a podstatným poklesem hladiny estrogenu. Obvykle přichází ve věku 45 až 55 let a trvá 4 až 8 let. Výskyt růžovky stoupá zejména u žen ve věku 40 až 60 let a růžovka bývá závažnější u pacientek, z nichž mnohé jsou často v perimenopauze. Studie zjistily, že s výskytem růžovky je spojena především hormonální nerovnováha. Proto lze předpokládat, že perimenopauza a související hormonální změny mohou být jedním ze základních mechanismů rozvoje rosacey u žen středního věku.

Observační studie probíhala na dermatologické ambulanci Západočínské nemocnice od ledna 2022 do ledna 2023. Do studie bylo zařazeno 59 žen v perimenopauze s rosaceou, které splňovaly specifická diagnostická a inkluzivní kritéria. K hodnocení kvality života pacientek, úzkosti a depresivních stavů, byl použit dermatologický index kvality života (DLQI), nástroj kvality života specifický pro růžovku (RosQol) a nemocniční škála úzkosti a deprese (HADS). Byly odebrány vzorky krve k měření hladin estradiolu (E2), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu (T).

Studie odhalila významný dopad růžovky na kvalitu života žen v perimenopauze, s vysokou mírou úzkosti a deprese. Závažnost příznaků ETR navíc souvisela s nižšími hladinami E2, což naznačuje možnou souvislost mezi estrogenem a rosaceou. Podporu získala „estradiolová ochranná hypotéza“, která naznačuje roli estrogenu při udržování optimální fyziologie kůže a při ochraně před dermatózami.

Studie upozorňuje na vyšší výskyt a závažnost rosacey u žen středního věku, zejména v perimenopauze. Souvislost mezi hormonálními změnami a rosaceou se zaměřením na hladinu estrogenu naznačuje cestu k pochopení patogeneze tohoto dermatologického onemocnění. Studie předpokládá, že pokles estrogenů během menopauzy může přispívat k vyššímu výskytu podtypu ETR u žen v perimenopauze.

Výzkumníci zkoumali relativně malý vzorek a zaměřili se pouze na pacientky v perimenopauze. Problematika proto vyžaduje další výzkum, který by potvrdil tato zjištění u různých demografických skupin a zvážil další přispívající faktory.

KLÍČOVÁ SLOVA: rosacea – estrogen – perimenopauza

ZDROJ: Yang, F., Wang, L., Jiang, X. Clinical characteristics of rosacea in
perimenopausal women. Skin Res Technol. Zveřejněno 14. ledna 2024. Dostupné z:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/srt.13542

bottom of page