top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

DOMÁCÍ LED ZAŘÍZENÍ PRO LÉČBU ACNE VULGARIS

DOMÁCÍ LED ZAŘÍZENÍ PRO LÉČBU ACNE VULGARIS

9. dubna 2025 v 10:00:00

-hop- (ilustrační obrázek AI)

Domácí LED zařízení, zejména ta, která kombinují červené a modré světlo, jsou účinná při léčbě akné a pravděpodobně mohou doplňovat volně prodejné i na předpis dostupné léčebné postupy.

Akné vulgaris je běžné dermatologické onemocnění, které se tradičně léčí lokálními nebo perorálními přípravky. V posledních letech se však stále větší pozornost věnuje neinvazivním terapiím, mezi něž patří i použití domácích LED zařízení emitujících modré a červené světlo. Tato metoda je založena na účinku světla na bakterie Cutibacterium acnes a na redukci zánětlivé odpovědi kůže.

Studie byla provedena v souladu s PRISMA směrnicemi. Zahrnuty byly randomizované kontrolované studie hodnotící účinnost přenosných nebo domácích LED zařízení s modrým a/nebo červeným světlem, přičemž primárním výstupem byla absolutní nebo procentuální změna počtu lézí či zlepšení skóre Investigator Global Assessment (IGA). Po odstranění duplicit bylo nalezeno 440 studií, z nichž 6 splnilo kritéria zařazení. V těchto studiích bylo analyzováno celkem 216 pacientů ve věku 12 až 50 let s lehkou až středně těžkou formou akné vulgaris. Modré světlo bylo aplikováno v rozmezí vlnových délek 414 až 445 nm, zatímco červené světlo mezi 630 a 670 nm.

Výsledky ukázaly, že použití LED zařízení vedlo k významnému zlepšení ve srovnání s kontrolní skupinou. Průměrná procentuální redukce zánětlivých lézí dosahovala 45,3 %, nezánětlivých lézí 47,7 % a celkové zlepšení skóre Investigator Global Assessment (IGA) bylo 45,7 %. Nejlepší výsledky byly zaznamenány při kombinaci modrého a červeného světla, přičemž efekt terapie se obvykle projevil mezi čtvrtým a dvanáctým týdnem léčby. V žádné ze studií nebyly hlášeny závažné nežádoucí účinky, pouze mírné vedlejší projevy, jako byla přechodná suchost, erytém, diskomfort nebo bolest během aplikace.

Výsledky této metaanalýzy potvrzují, že domácí LED zařízení s červeným a modrým světlem jsou účinnou a bezpečnou možností léčby akné vulgaris. Byla prokázána redukce jak zánětlivých, tak nezánětlivých lézí a celkové zlepšení skóre IGA. LED terapie tak představuje slibnou nefarmakologickou alternativu pro pacienty s lehkou až středně těžkou formou akné.

Porovnání LED terapie s běžně užívanými topickými přípravky je omezené. Nicméně studie Nestor et al. ukázala vyšší míru zlepšení IGA u pacientů léčených LED světlem oproti benzoylperoxidu, zatímco Papageorgiou et al. zaznamenali větší redukci zánětlivých lézí při použití kombinace červeného a modrého světla oproti samostatnému benzoylperoxidu.

KLÍČOVÁ SLOVA: acne vulgaris – domácí léčba – noha – Cutibacterium acnes

ZDROJ: Ershadi, S.; Barbieri, J.S. At-Home LED Devices for the Treatment of Acne
Vulgaris: A Systematic Review and Meta-Analysis. JAMA Dermatol. Published online
March 05, 2025. doi:10.1001/jamadermatol.2025.0019.

Dostupné z:
https://shorturl.at/jzHRT
[cit. 2025-03-25]

bottom of page