By Referátový výběr
CENDAKIMAB U PACIENTŮ SE STŘEDNĚ TĚŽKOU AŽ TĚŽKOU ATOPICKOU DERMATITIDOU
24. září 2024 10:00:00
-hop- (ilustrační obrázek AI)
Výsledky fáze 2 studie naznačují, že cendakimab je slibnou léčbou pro středně těžkou až těžkou AD, s významným zlepšením závažnosti onemocnění a příznivým bezpečnostním profilem.
Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé onemocnění kůže charakterizované silným svěděním, což vede k významné zátěži pro pacienty, včetně poruch spánku, úzkosti a snížené kvality života. Patogeneze AD zahrnuje složité interakce mezi genetickými, environmentálními a imunologickými faktory. IL-13, cytokin spojený s imunitou typu 2, je u AD nadměrně exprimován a přispívá k závažnosti a perzistenci onemocnění.
Studie zkoumá účinnost a bezpečnost cendakimabu, monoklonální protilátky cílené na interleukin-13 (IL-13), u pacientů se středně těžkou až těžkou atopickou dermatitidou (AD). Tato randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie fáze 2, provedená od května 2021 do listopadu 2022, zahrnovala 221 pacientů z pěti zemí. Cílem studie bylo posoudit průměrnou procentuální změnu skóre EASI (Eczema Area and Severity Index) po 16 týdnech léčby. Primární cíl účinnosti byl splněn ve skupině s dávkou 720 mg, podávanou jednou týdně, což ukazuje na potenciál cendakimabu jako slibné terapie pro AD.
Tato globální, multicentrická studie byla provedena v souladu s Helsinskou deklarací a zásadami správné klinické praxe. Účastníci byli dospělí se středně těžkou až těžkou AD, kteří vykazovali nedostatečnou odpověď na topické léčby. Pacienti byli randomizováni k podávání buď 360 mg nebo 720 mg cendakimabu každé dva týdny, 720 mg jednou týdně, nebo placeba po dobu 16 týdnů. Primárním cílem byla procentuální změna v EASI skóre od výchozí hodnoty do 16. týdne.
Celkem bylo do studie zařazeno 221 pacientů, přičemž 220 obdrželo studijní lék. Demografické charakteristiky byly dobře vyvážené mezi léčebnými skupinami, s průměrným věkem 37,7 let a směsí etnik. Přibližně jedna třetina pacientů měla na začátku těžkou AD.
Primární cíl byl dosažen ve skupině s dávkou 720 mg, podávanou jednou týdně, s významným snížením skóre EASI ve srovnání s placebem (-21,8 %; P = .003). Skupina s dávkou 720 mg každé dva týdny vykázala snížení skóre EASI, ale těsně minula statistickou významnost (-13,4 %; P = .06). Bezpečnostní profil byl obecně příznivý, s nízkým výskytem závažných nežádoucích účinků a bez nových bezpečnostních signálů.
Cendakimab tedy prokázal významnou účinnost při snižování závažnosti onemocnění u pacientů se středně těžkou až těžkou AD. Studie také zdůrazňuje potenciál IL-13 jako klíčového terapeutického cíle u AD, což posiluje roli zánětu typu 2 v patogenezi tohoto onemocnění. Budoucí výzkum by měl zkoumat dlouhodobé výsledky a srovnání s jinými biologickými terapiemi, aby se plně potvrdilo místo cendakimabu v klinické praxi.
KLÍČOVÁ SLOVA: atopická dermatitida – cendakimab – monoklonální protilátky
ZDROJ:
Blauvelt, A; Guttman-Yassky, E.; Lynde, Ch.; Khattri, S.; Schlessinger, J.; Imafuku,
S.; Tada, Y.; Morita, A.; Wiseman, M.; Kwiek, B.; Machkova, M.; Zhang, P.; Linaberry,
M.; Li, J.; Zhang, S.; Franchin, G.; Charles, E.D.; de Oliveira, C.H.M.C.; Silverberg,
J.I. Cendakimab in Patients With Moderate to Severe Atopic Dermatitis. A
Randomized Clinical Trial. JAMA Dermatol. 2024;160(8):856–864.
doi:10.1001/jamadermatol.2024.2131.
Dostupné z:
https://shorturl.at/d8FSu
[cit. 2024-08-26]