top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

BYLINNÉ LÉKY POUŽÍVANÉ K LÉČBĚ ATOPICKÉ DERMATITIDY

BYLINNÉ LÉKY POUŽÍVANÉ K LÉČBĚ ATOPICKÉ DERMATITIDY

1. prosince 2024 v 11:00:00

-hop- (ilustrační obrázek AI)

Krémy s extrakty třezalky, fíkovníku a proskurníku a kapsle s kapradinou prokazatelně snižovaly skóre SCORAD ve srovnání s placebem a způsobovaly málo nebo žádné vedlejší účinky.

Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které má výrazný dopad na kvalitu života pacientů a často vyžaduje dlouhodobou péči. Standardní léčba AD zahrnuje aplikaci kortikosteroidů, ale vedlejší účinky těchto látek vedou k zájmu o alternativní terapie. Bylinné přípravky mají dlouhou historii v léčbě kožních onemocnění a v posledních letech se dostávají do popředí jako potenciální prostředky ke zmírnění příznaků AD a snížení potřeby konvenčních léků.

Studie se zaměřuje na systematickou revizi účinnosti bylinných léků při léčbě AD a hodnotí klinické studie, které sledují snížení indexu SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis) po 2 až 4 týdnech léčby. Do analýzy bylo zahrnuto celkem 220 pacientů, převážně mužského pohlaví, u nichž byla hodnocena účinnost pěti různých druhů léčivých rostlin.

Mezi zkoumané byliny s potenciálem pro léčbu AD patří Hypericum perforatum (třezalka tečkovaná), Ficus carica (fíkovník smokvoň), Malva sylvestris (sléz lesní), Althaea officinalis (proskurník lékařský) a Polypodium leucatomos (kapradina). Každá z těchto bylin má tradiční využití při zánětlivých onemocněních kůže. Průměrné změny v indexu SCORAD po 14–28 dnech léčby ukázaly významné snížení skóre (průměrný rozdíl − 8,40; 95 % CI −13,67, −3,14; p = 0,002). Krémy s extrakty třezalky, fíkovníku a proskurníku a kapsle s kapradinou prokazatelně snižovaly skóre SCORAD ve srovnání s placebem a způsobovaly málo nebo žádné vedlejší účinky. Naproti tomu krém se slézem lesním nebyl účinnější než placebo.

Výsledky studie podporují možnost využití bylinných léčiv pro léčbu AD. Třezalka, fíkovník, proskurník a kapradiník ukázaly schopnost významně snižovat skóre SCORAD, což naznačuje jejich potenciál jako doplňkové terapie s minimem vedlejších účinků.

Závěry této studie podtrhují potřebu dalších výzkumů s většími počty účastníků a delšími dobami sledování, aby bylo možné lépe posoudit dlouhodobé účinky bylinné léčby na AD.

KLÍČOVÁ SLOVA: atopická dermatitida – bylinná léčba – třezalka tečkovaná – fíkovník smokvoň – sléz lesní – proskurník lékařský – kapradina

ZDROJ: de Padua Goulart Amatto, P.; de Avila Orso, V.C.E.S.; da Silva Coppede,
J. et al. Herbal medicines used in the treatment of atopic dermatitis: a systematic
review and meta-analysis. Arch Dermatol Res 316, 656 (2024).

Dostupné z:
https://shorturl.at/S4rRR
[cit. 2024-11-05]

bottom of page