top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

ANDROGENETICKÁ ALOPECIE U MUŽŮ: PERORÁLNÍ MINOXIDIL VERSUS TOPICKÝ

ANDROGENETICKÁ ALOPECIE U MUŽŮ: PERORÁLNÍ MINOXIDIL VERSUS TOPICKÝ

5. srpna 2024 10:00:00

-tor- (ilustrační obrázek)

V novém výzkumu léčby mužské androgenní alopecie, byla srovnávána účinnost perorálního a topického použití minoxidilu. Perorální forma léčby minoxidilem vykázala lepší klinické výsledky v oblasti vertexu.

Androgenetická alopecie (AGA), hlavní příčina ztráty vlasů u mužů, je charakterizována postupnou miniaturizací vlasových folikulů a zkrácením anagenní fáze. AGA významně ovlivňuje sebevědomí a kvalitu života.

Brazilské studie se zúčastnilo devadesát mužů s AGA, převážně s mírnou až středně těžkou ztrátou vlasů, ve věku 18 až 55 let. Vyloučeni byli pacienti s nedávnou léčbou alopecie, historií transplantace vlasů, kardiopatií, nefropatií, dermatózami pokožky hlavy, stavy způsobujícími ztrátu vlasů nebo hypersenzitivitou na minoxidil.

Studii dokončilo šedesát osm pacientů ve věkovém průměru 36,6 let. Průběžně bylo vyřazeno 27 % pacientů ve skupině s perorálním minoxidilem a 22 % pacientů ve skupině s topickým minoxidilem, převážně kvůli problémům souvisejícím s pandemií a menším vedlejším účinkům, jako jsou bolesti hlavy a nespavost, bez významného rozdílu mezi skupinami.

Perorální minoxidil prokázal 27,1% nárůst hustoty terminálních vlasů ve vertexu a 13,1% nárůst v čelní oblasti ve srovnání s topickým minoxidilem. 20 z 33 pacientů ve skupině s perorálním minoxidilem (60 %) a 17 z 36 ve skupině s topickým minoxidilem (48 %) mělo klinické zlepšení v čelní oblasti; více pacientů ve skupině s perorálním minoxidilem (23 z 33, tedy 70 %) mělo klinické zlepšení ve vertexové oblasti ve srovnání s pacienty ve skupině s topickým minoxidilem (16 z 35, tedy 46 %). Kardiovaskulární parametry a nežádoucí účinky se mezi skupinami významně nelišily. Hypertrichóza a bolesti hlavy byly častější u perorálního minoxidilu, zatímco svědění a ekzém ve skupině s topickým minoxidilem.

V této 24týdenní studii zlepšila denní dávka 5 mg perorálního minoxidilu hustotu terminálních i celkových vlasů ve srovnání s výchozím stavem, ale neprokázala významně vyšší účinnost nad topickým minoxidilem. Perorální minoxidil prokázal lepší klinické výsledky ve vertexu a vyšší nárůst hustoty terminálních vlasů v této oblasti. Oba typy léčby byly dobře snášeny s minimálními vedlejšími účinky.

Perorální minoxidil nabízí oproti topické aplikaci výhody, zejména pokud jde o lokální vedlejší účinky: např. nemění texturu vlasů, nedráždí pokožku. Na rozdíl od finasteridu, který také patří mezi léky volby na AGA, nezpůsobuje perorální minoxidil sexuální dysfunkci.

Další srovnávací studie budou potřeba k lepšímu pochopení relativní účinnosti různých terapií pro AGA. Ačkoliv perorální minoxidil v této studii nepřekonal jednoznačně topický minoxidil, jeho potenciální přínosy si zaslouží zvážení v budoucím výzkumu.

KLÍČOVÁ SLOVA: androgenetická alopecie – minoxidil – ztráta vlasů – léčba

ZDROJ: ALVARES PENHA, Mariana; AMANTE MIOT, Hélio; KASPRZAK, Michal et
al. Oral Minoxidil vs Topical Minoxidil for Male Androgenetic Alopecia. A
Randomized Clinical Trial. JAMA Dermatol. 2024, roč. 6, č. 160, s. 600–605.
doi:10.1001/jamadermatol.2024.0284.

Dostupné z: https://shorturl.at/3QdlK [cit. 2024-07-14]

bottom of page