By Referátový výběr
VYUŽITÍ KOMBINACE BRIMONIDINU A IVERMEKTINU NA LÉČBU PAPULOPUSTULÓZNÍ ROSACEY
30. července 2024 10:00:00
-tor- (ilustrační obrázek AI)
Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje miliony lidí po celém světě. Nedávná studie přinesla výsledky o léčbě této nemoci léčivým přípravkem s kombinací brimonidinu a ivermektinu, který významně zlepšuje stav pokožky již po osmi týdnech a výrazně zvyšuje kvalitu života pacientů.
Rosacea, česky růžovka, je chronické zánětlivé kožní onemocnění s různými projevy, jako je erytém, papulopustulózní léze či teleangiektázie. Papulopustulózní forma se, jak název napovídá, vyznačuje papulami a pustulami v obličeji a pro podobnost vzhledu bývá často označována jako „akné dospělých“. Přesná patofyziologie není plně objasněna, existují teorie zahrnující aktivaci imunitních buněk, změny v krevních a lymfatických cévách, neuronální změny a poruchu bariéry. Nedávno byl také do teorie patogeneze zapojen roztoč Demodex folliculorum. Možnosti léčby rosacey se liší účinností a zahrnují zejména topická a orální antibiotika, retinoidy a lasery. Vzhledem k multifaktoriální povaze rosacey by mohla být účinnější kombinovaná terapie.
Brimonidin, agonista alfa-2 adrenergního receptoru, má v léčbě růžovky využití zejména pro své vazokonstrikční účinky na krevní cévy obličeje. Topický ivermektin, antimykotikum, antiparazitikum a protizánětlivé léčivo, je dalším potenciálním lékem, zvláště při zvážení patogeneze roztočů Demodex. Brimonidin a ivermektin byly pro tuto studii kombinovány do jednoho léčivého přípravku.
Do studie se zapojilo dvanáct účastníků (7 mužů, 5 žen, ve věku 36–60 let). V průběhu odstoupili 4 účastníci. Jeden účastník odešel po čtyřech týdnech kvůli začervenání, další účastnice kvůli rozhodnutí otěhotnět. Zbylí dva odstoupili již v prvním týdnu kvůli místním nežádoucím účinkům, přičemž ostatní nehlásili žádné významné nežádoucí účinky (pocity tepla, štípání, olupování, svědění nebo suchost). Před léčbou a 4 a 8 týdnů po léčbě byl posuzován erytém, barva kůže a biofyzikální parametry kůže včetně transepidermální ztráty vody, hydratace kůže, pH či obsahu mazu a také melanin. Bylo zaznamenáno významné zlepšení jak z pohledu klinika, tak při subjektivním sebehodnocení pacientem. Došlo ke snížení hustoty roztočů Demodex a erytém kůže a transepidermální ztráta vody také významně klesly. Změny v sekreci mazu, pH, teplotě a hydrataci kůže nebyly významné. Obsah melaninu v kůži se při druhé kontrolní návštěvě významně zvýšil, pravděpodobně kvůli mírné postzánětlivé hyperpigmentaci.
Data z Visioface (videoanalýza pleti; umožňuje přesně analyzovat pigment, vrásky, maz nebo úroveň začervenávání, ZDROJ: https://shorturl.at/8Oreb ) ukázala významné zesvětleníkůže a snížení erytému. Navíc byla zjištěna snížená tloušťka epidermis, pravděpodobně kvůli protizánětlivým účinkům léčby.
Růžovka je chronické autoimunitní onemocnění s významným psychologickým dopadem. Vzhledem k její multifaktoriální patofyziologii a různým klinickým projevům se léčba pohybuje od antibiotik a antiparazitik až po lasery a chirurgii. Roztoči Demodex hrají roli v závažnosti onemocnění, jelikož spouštějí zánětlivé reakce. Ivermektin, známý svými protizánětlivými a antiparazitickými účinky, prokázal při léčbě papulopustulózní rosacey nadřazenost nad konvenčními léčivy a brimonidin má využití zejména pro své vazokonstrikční účinky na cévy obličeje. Během léčby došlo ke snížení erytému a hustoty roztočů Demodex. Transepidermální ztráta vody se také snížila, pravděpodobně díky vazokonstrikčním účinkům brimonidinu.
Osmitýdenní léčba léčivým přípravkem s obsahem 0,33% brimonidinu a 1% ivermektinu se ukázala jako účinná pro zlepšení erytému a zánětlivých lézí u mírné až středně těžké papulopustulózní rosacey.
KLÍČOVÁ SLOVA: rosacea – brimonidin – ivermektin – demodex – erytém
ZDROJ: PAKDAMAN, S. F., SAMADI, A., FATTAHI, M. et al. Fabrication and
efficacy assessment of combination of brimonidine and ivermectin for treatment of
papulopustular rosacea. Journal of Cosmetic Dermatology, 2024.
Dostupné z:
https://shorturl.at/0yOCI
[cit. 2024-07-26]