By Referátový výběr
UV ZÁŘENÍ ZVYŠUJE CHUŤ K JÍDLU A ZABRAŇUJE NÁRŮSTU TĚLESNÉ HMOTNOSTI PROSTŘEDNICTVÍM REGULACE NORADRENALINU
2. června 2024 11:00:00
-she-
Obezita a metabolické poruchy jsou závažným celosvětovým problémem veřejného zdraví. V nové studii, publikované v časopise Journal of Investigative Dermatology, hodnotil tým vědců vedený Jin Ho Chungem, MD, PhD z oddělení dermatologie Seoul National University Hospital, Seoul National University College of Medicine, vliv ultrafialového záření (UVR) na chuť k jídlu a regulaci hmotnosti u myší.
Dermatologové jistili, že UV záření zvyšuje hladinu noradrenalinu, snižuje hladinu leptinu a vyvolává hnědnutí podkožního tuku, čímž zvyšuje energetický výdej. Tyto výsledky potenciálně otevírají cestu k novým přístupům k prevenci a léčbě obezity a metabolických poruch.
UV záření (UVR) je běžnou součástí životního prostředí, která má mnohostranné účinky na kůži. Vyvolává spálení, fotostárnutí, rakovinu kůže; je však spojeno i s příznivými účinky, jako je syntéza vitaminu D. Již dříve autoři studie ukázali, že UV záření moduluje metabolismus podkožního (SC) tuku v lidské kůži in vivo (Kim et al., 2011). Ačkoli UVR nemůže přímo zasáhnout SC tuk, inhibuje syntézu lipidů a produkci adipokinů (adiponektinu a leptinu) v SC tuku prostřednictvím produkce cytokinů v epidermis a dermis (Kim et al., 2016, Kim et al., 2011). SC tuk je nyní považován za klíčového hráče v metabolické homeostáze (Chait a den Hartigh, 2020) a změny v SC tuku mohou ovlivnit energetickou homeostázu v celém těle. Energetická homeostáza udržuje stabilní vnitřní stav mezi příjmem a výdejem energie (Hall et al., 2022) a je ovlivňována dietními faktory, cvičením a změnami hmotnosti (Chapelot a Charlot, 2019). UV záření zabránilo metabolické dysfunkci a nárůstu tělesné hmotnosti u myší krmených dietou s vysokým obsahem tuků (Ferguson et al., 2019; Fleury et al., 2017; Geldenhuys et al., 2014).
Mechanismus, jakým UV záření moduluje energetickou homeostázu v celém těle, však dosud nebyl zcela objasněn. Bílá tuková tkáň (WAT) je primárním zásobním prostorem lipidů v tukových tkáních. Bílé adipocyty jsou specializované na ukládání chemické energie ve velkých lipidových kapénkách obohacených triglyceridy s malým počtem mitochondrií (Seale a Lazar, 2009; Sponton a Kajimura, 2018). Naopak hnědá tuková tkáň zvyšuje energetický výdej a produkuje teplo (Kim a Plutzky, 2016). Hnědé adipocyty mají mnoho malých lipidových kapének a mnoho mitochondrií, které obsahují UCP1, který přeměňuje chemickou energii na teplo (Seale a Lazar, 2009; Sponton a Kajimura, 2018). Zvýšení množství hnědé tukové tkáně nebo posílení její funkce se považuje za účinné opatření pro kontrolu obezity (Kim a Plutzky, 2016). Nedávno bylo zjištěno, že béžové adipocyty se nacházejí ve WAT, zejména v tukové tkáni SC. Ty se podobají fenotypu hnědé tukové tkáně, mají vysoký obsah mitochondrií, expresi UCP1 a termogenní kapacitu po aktivaci (Kim a Plutzky, 2016). Při vhodné stimulaci se bílé adipocyty mohou přeměnit na béžové adipocyty, což vede ke zvýšené termogenezi v procesu známém jako hnědnutí (Bargut et al., 2017). Aktivace procesu hnědnutí může být také účinnou strategií léčby obezity a souvisejících metabolických poruch (Kuryłowicz a Puzianowska - Kuźnicka, 2020).
Badatelé zjistili, že při důsledném vystavení UV záření vykazovaly myši krmené normální stravou i myši na dietě s vysokým obsahem tuku zvýšenou chuť k jídlu v důsledku poklesu leptinu, klíčového hormonu v regulaci chuti k jídlu. Nedošlo však ke zvýšení hmotnosti. Odhalili, že UV záření brání přibývání na váze tím, že zvyšuje sekreci neurotransmiteru noradrenalinu, který nejen snižuje leptin, ale také zvyšuje energetický výdej prostřednictvím „hnědnutí“ podkožního tuku.
Zvýšený příjem energie, který je způsoben zvýšenou chutí k jídlu, se přemění na teplo a spálí se dříve, než se stihne nahromadit v podkožním tuku, čímž se zabrání přibývání na váze.
Odhalení mechanismu, kterým UV záření zvyšuje chuť k jídlu a současně zabraňuje přibývání na váze, by mohlo nabídnout nové přístupy k regulaci stravy a hubnutí, což by poskytlo inovativní pohledy na zdraví a léčbu obezity.
Zjištění významně přispívají k pochopení účinků UV záření na energetický metabolismus a homeostázu a otevírají nové možnosti pro zkoumání strategií prevence a léčby obezity a metabolických poruch. Zejména skutečnost, že UV záření snižuje hladinu leptinu a zvyšuje hladinu noradrenalinu, čímž podporuje hnědnutí podkožního tuku a zvyšuje energetický výdej, poskytuje průlomové vodítko pro vývoj strategií léčby obezity.
Autoři však dodávají, že vzhledem k tomu, že UV záření může urychlit stárnutí kůže a podpořit vznik rakoviny kůže, je vhodné vystavení UV záření minimalizovat a zároveň chránit kůži opalovacím krémem.
KLÍČOVÁ SLOVA: UV - LEPTIN - NOREPINEPHRINE - OBEZITA - HNĚDÝ TUK
ZDROJ: Qing-Ling Quan et al. UV Irradiation Increases Appetite and Prevents Body
Weight Gain through the Upregulation of Norepinephrine in Mice. Journal of
Investigative Dermatology. doi.org/10.1016/j.jid.2024.03.012 .
Dostupné z:
https://shorturl.at/upSln
[cit. 31.05.2024]