top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

NOUZOVÁ ANTIKONCEPCE PRO PACIENTKY UŽÍVAJÍCÍ ISOTRETINOIN

NOUZOVÁ ANTIKONCEPCE PRO PACIENTKY UŽÍVAJÍCÍ ISOTRETINOIN

28. května 2024 17:00:00

-tor-

Počet těhotenství u pacientek užívajících isotretinoin, známý teratogen, se od zavedení programu iPLEDGE (pozn. mimo text studie, zdroj wikipedia.org - iPLEDGE je program Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Spojených států, který má za cíl řídit riziko vrozených vad způsobených isotretinoinem) v roce 2006 snížil; přesto je každoročně hlášeno v průměru 200 až 300 těhotenství.

Podle nedávných údajů iPLEDGE byly nejčastějšími primárními metodami antikoncepce abstinence (47 %) a kombinovaná perorální antikoncepce (31 %). Nejčastějšími důvody selhání antikoncepce jsou nesprávné užívání perorálních kontraceptiv a selhání abstinence, dohromady tvořící 84 % těhotenství u pacientek užívajících isotretinoin. Když tyto metody selžou, poslední šancí na zabránění těhotenství je nouzová antikoncepce, která zahrnuje perorální pilulky nebo nitroděložní tělíska používané do 120 hodin od nechráněného pohlavního styku nebo selhání antikoncepce.

Terapeutické přerušení těhotenství bylo použito u 34 % pacientek, které otěhotněly během užívání isotretinoinu. Pacientky užívající teratogeny je důležité vzdělávat o správném používání nouzové antikoncepce, avšak v průzkumu pouze 37 % pediatrických dermatologů a 33,5 % dermatologických rezidentů uvedlo, že jsou si ohledně poradenství o nouzové antikoncepci jistí.

Nouzová antikoncepce je méně účinná než jiné primární metody antikoncepce a nechrání před pohlavně přenosnými infekcemi, zároveň se nejedná o abortivní prostředek a neukončí existující těhotenství. Je nejúčinnější při okamžitém použití, ale snižuje riziko těhotenství až 5 dnů po nechráněném styku. Orální formy jsou dostupnější, ale nitroděložní tělíska mohou poskytovat dlouhodobější ochranu.

Hmotnost, zdravotní stav ženy a užívání jiných léků ovlivňuje účinnost pilulek nouzové antikoncepce. Ulipristal acetát je účinnější než perorální levonorgestrel, zejména u pacientek s nadváhou (<70 kg). U nitroděložních tělísek není míra selhání ovlivněna tělesnou hmotností. U pacientek s malabsorpcí nebo zvracením do 3 hodin od užití pilulky se může vyskytnout potřeba opakovaného dávkování. Pacientky užívající induktory cytochromu p450 by měly preferovat nitroděložní tělísko.

Nouzová antikoncepce je obvykle dostupná bez předpisu, ale dermatologové by měli při první návštěvě zvážit předepsání perorální formy. Předepsání perorální nouzové antikoncepce totiž podporuje pacientky k včasnému použití v případě nechráněného styku nebo selhání antikoncepce. Proto by každá pacientka ve fertilním věku užívající isotretinoin, zejména ty, které praktikují abstinenci nebo užívají kombinovanou perorální antikoncepci, měla dostat předpis na perorální nouzovou antikoncepci při zahájení užívání isotretinoinu. Pacientky by případně měly být poučeny alespoň o existenci tohoto typu antikoncepce a jeho použití.

Lékaři předepisující isotretinoin by měli lépe vzdělávat pacientky o používání nouzových kontraceptiv, poskytnutí těchto znalostí a přístupu může snížit počet těhotenství mezi pacientkami.

KLÍČOVÁ SLOVA: nouzová antikoncepce – isotretinoin – teratogen – ulipristal acetát – levonorgestrel

ZDROJ: Sarah Gold, Sarah Horvath, Andrea Zaenglein. Emergency Contraception
for Patients Taking Isotretinoin. JAMA Dermatol. 2024;160(5):487–488.
doi:10.1001/jamadermatol.2024.0189

Dostupné z:
https://shorturl.at/Nu0U4 [cit. 20.05.2024]

bottom of page