By Referátový výběr
MIKROJEHLIČKOVÁNÍ S TOPICKÝM METFORMINEM VÝRAZNĚ ZLEPŠUJE PROJEVY MELAZMATU
edit.jpg)
13 December 2024 at 11:00:00
-tor- (ilustrační obrázek AI)
Melazma představuje výzvu pro dermatology i pacienty, přičemž tradiční léčebné metody často nezaručují dlouhodobý výsledek. Nová klinická studie zkoumající kombinaci mikrojehličkování a topického metforminu nabízí nadějnou bezpečnou a neinvazivní alternativu k současným postupům.
Melazma je časté, velmi frustrující dermatologické onemocnění, které způsobuje kosmetické a psychosociální obtíže, zejména u žen v reprodukčním věku. Charakterizováno je symetrickými hnědými nebo šedohnědými skvrnami na slunci exponovaných oblastech, nejčastěji na obličeji. Přestože přesná patogeneze tohoto onemocnění zůstává nejasná, klíčovými faktory jsou pravděpodobně hyperproliferace melanocytů, zvýšená syntéza melaninu, místní zánět a dysfunkce
kožní bariéry. Existují různé léčebné možnosti, mnohé z nich ale mají omezenou dlouhodobou účinnost.
V nedávné studii byl zkoumán vliv kombinace mikrojehličkování a topického metforminu právě v léčbě melazmatu.
Metformin, běžně užívaný lék na léčbu diabetu 2. typu, si získal pozornost pro své potenciální terapeutické účinky, které přesahují regulaci hladiny glukózy. Nedávné studie ukázaly, že metformin dokáže inhibovat melanogenezi, tedy proces tvorby melaninu v pokožce. Tohoto účinku dosahuje tím, že snižuje hladiny MITF (transkripční faktor indukující melanocyty), který je klíčovým regulátorem melanin produkujících proteinů, jako je tyrosináza a TRP-1 (s tyrosinázou související protein 1). Výzkumy ukázaly, že metformin může při topickém použití redukovat pigmentaci, což představuje nový, neinvazivní způsob léčby hyperpigmentace, jakým je melazma. Srovnání účinnosti topického metforminu s trojkombinací hydrochinon, tretinoin, fluocinolon ukázalo podobné výsledky, což naznačuje, že metformin by mohl být bezpečnější a stejně účinnou alternativou.
Microneedling neboli mikrojehličkování, známé také jako kolagenová indukční terapie, se stále více uznává jako účinná podpůrná metoda v léčbě melazmatu.
Tento minimálně invazivní zákrok využívá jemné jehličky k vytváření mikroporanění v pokožce, čímž stimuluje produkci kolagenu a zvyšuje vstřebávání topických léčiv. Několik studií ukázalo, že mikrojehličkování, v kombinaci s dalšími látkami, jako je tranexamová kyselina, zlepšuje doručení aktivních složek do dermis, což vede k výraznějším terapeutickým účinkům.
Studie o kombinaci těchto dvou metod zahrnovala celkem 30 pacientek s různými formami melazmatu, které podstoupily celkem čtyři ošetření, vždy v rozmezí 2 týdnů. Pravá strana obličeje byla ošetřena mikrojehličkováním s použitím 1–2 ml topického 10% roztoku metforminu. Levá strana obličeje byla ošetřena mikrojehličkováním s použitím 1–2 ml topického 20% roztoku vitaminu C. Po zákroku byla pacientkám předepsána topická antibiotika třikrát denně po dobu 3 dnů a doporučen vhodný opalovací krém pro každodenní použití.
Již po těchto čtyřech ošetřeních vykázalo použití kombinace mikrojehličkování a topického metforminu výrazné zlepšení závažnosti melazmatu. Hemi-mMASI skóre (nástroj pro hodnocení závažnosti melazmy) na ošetřené straně (mikrojehličkování + metformin) pokleslo významně, zatímco na neošetřené straně (mikrojehličkování + vitamin C) došlo pouze k mírnému zlepšení. Mikrojehličkování zvýšilo absorpci metforminu, což vedlo k výraznějšímu snížení pigmentace. Depigmentace byla viditelná jako tečkovitý vzorec, přičemž skvrny melazmatu byly méně výrazné a jejich okraje po 6–8 týdnech kombinované terapie byly rozmazané.
Kombinovaná terapie nejen že zlepšuje pigmentaci, ale nabízí také bezpečnou, neinvazivní možnost léčby. S minimálními vedlejšími účinky a vyšší spokojeností pacientů by tento přístup mohl znamenat zásadní krok vpřed v léčbě melazmatu.
KLÍČOVÁ SLOVA: melazma – mikrojehličkování – metformin – hyperpigmentace
ZDROJ: Mahmoud, M.M.Y.; Kamel, A.M.; Galal, S.A. Evaluation the efficacy of
microneedling with topical metformin solution compared with microneedling with
topical vitamin C solution in treatment of melasma. Arch Dermatol Res 316, 662
(2024).
Dostupné z:
https://shorturl.at/1BGR7
[cit. 2024-11-29]