top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

METABOLITY V KRVI JAKO KLÍČ K ODHALENÍ RIZIKA DNY

METABOLITY V KRVI JAKO KLÍČ K ODHALENÍ RIZIKA DNY

16. listopadu 2024 11:00:00

-tor- (ilustrační obrázek AI)

Nová studie zkoumá genetické vazby mezi krevními metabolity a predispozicí ke dně pomocí Mendelovské randomizace. Výsledky odhalují klíčové metabolity a nové terapeutické cíle, které mohou přispět k přesnější diagnostice či personalizované léčbě tohoto častého metabolického onemocnění.

Dna je zánětlivé onemocnění, které se vyznačuje ukládáním krystalů kyseliny močové ve tkáních. Její prevalence celosvětově roste, především kvůli změnám životního stylu, jako je zvýšená konzumace stravy bohaté na puriny a nadměrný příjem alkoholu. Toto onemocnění má složitou etiologii a kauzální vztah mezi metabolity a jeho vznikem zatím není dostatečně prozkoumán.

Studie publikovaná v časopise Clinical Rheumatology se zaměřila na geneticky podmíněné krevní metabolity a jejich souvislost s rozvojem dny. Cílem práce bylo identifikovat kauzální souvislosti mezi 1 400 krevními metabolity a dnou pomocí Mendelovské randomizace. Tento přístup minimalizuje zkreslení způsobené ovlivňujícími faktory a umožňuje analýzu genetických dat z populačních studií.

Studie identifikovala několik metabolitů kauzálně spojených s rizikem dny. Mezi tyto metabolity patří manóza, která má v rámci tohoto onemocnění protektivní efekt, a dále hexanoyl glutamin a metabolit s názvem X-12822, které zvyšují riziko dny. Riziko dle studie zvyšuje také poměr fosfátu k manóze.

Dále bylo identifikováno 55 sérových metabolitů, které poskytují nové poznatky o patofyziologii onemocnění a mají potenciál přispět k včasné diagnostice dny. Analýza metabolických drah zároveň odhalila tři klíčové procesy spojené s tímto onemocněním: metabolismus D-glutaminu a D-glutamátu, biosyntézu argininu a metabolismus butyrátu. Identifikace těchto metabolitů a drah může být zásadní pro personalizovanou medicínu. Například manóza by mohla být využita k prevenci zánětlivých reakcí a ke snižování rizika akutních dnavých záchvatů. Naopak hexanoyl glutamin představuje potenciální cíl pro nové terapeutické intervence zaměřené na omezení hyperurikémie.

Metabolismus butyrátu, produkovaného střevními mikroorganismy, zdůrazňuje roli střevního mikrobiomu při regulaci systémového zánětu a metabolismu kyseliny močové. Tento poznatek by mohl vést k terapeutickým strategiím zaměřeným na zlepšení střevní mikrobioty, což by mělo sekundární efekt na redukci zánětu i rizika
dny.

KLÍČOVÁ SLOVA: dna – metabolity – Mendelova randomizace – biomarkery

ZDROJ: Zeng, W.; Hu, M.; Zhou, L. et al. Exploring genetic links between blood
metabolites and gout susceptibility. Clin Rheumatol (2024).

Dostupné z:
https://shorturl.at/mswld
[cit. 2024-11-12]

bottom of page