top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

LOKÁLNÍ ANTIBIOTICKÁ LÉČBA VÝZNAMNĚ SNÍŽILA DEPIGMENTACI U VITILIGA

LOKÁLNÍ ANTIBIOTICKÁ LÉČBA VÝZNAMNĚ SNÍŽILA DEPIGMENTACI U VITILIGA

15. května 2024 16:00:00

-she-

Podle autorů studie publikované v časopise Pigment Cell and Melanoma Research použití lokálních antibiotik významně snížilo depigmentaci u myšího modelu vitiliga.

Vitiligo je onemocnění charakterizované selektivní ztrátou melanocytů v kůži, která vede k progresivní a nerovnoměrné depigmentaci. Postihuje zejména jedince ve věku od 10 do 20 let a od 40 do 50 let, přičemž mírně vyšší prevalence je pozorována u žen. Nezpůsobuje fyzické postižení, ale často vyvolává úzkost a rozpaky. Etiologie vitiliga je multifaktoriální, přičemž za společný inflexní bod se považuje autoimunita zprostředkovaná T-buňkami.

Předchozí výzkum ukázal, že podávání neomycinu ovlivňuje střevní mikrobiom a zpomaluje vývoj vitiliga u myší a lokální antibiotika mohou rovněž umožnit mikrobiomu zachovat zdraví kůže a oddálit depigmentaci. Autoři zkoumali účinky šestitýdenní lokální léčby antibiotiky na myši pmel-1 náchylné k vitiligu. Bacitracin, Neosporin nebo vazelína byly aplikovány na jeden denudovaný bok, zatímco kontralaterální bok byl u všech myší ošetřen vazelínou. Ventrální depigmentace byla kvantifikována každý týden. Vědci zjistili, že lokální léčba Neosporinem významně snížila depigmentaci a vykazovala účinky i mimo ošetřenou oblast, zatímco mast Bacitracin neměla žádný účinek.

Vzorky stolice odebrané reprezentativní myší skupině během léčby odhalily, že léčba Neosporinem koresponduje se sníženým výskytem bakterie rodu Alistipes ve střevě, zatímco relevantní změny kožního mikrobiomu byly ve výsledku méně patrné. Obě léčby antibiotiky vedly ke snížené expresi MR1, což potenciálně omezovalo aktivaci invariantních T-buněk asociovaných se sliznicí, ale kůže ošetřená Neosporinem selektivně odhalila významně snížené množství CD8+ T-buněk. Druhé zjištění se shodovalo se sníženou expresí mnoha zánětlivých markerů a výrazně zvýšenou hustotou regulačních T-buněk. Podle autorů může aplikace antibiotik obsahujících neomycin zprostředkovat infiltraci kůže Treg a omezit tak rozvoj vitiliga. Studie zdůrazňuje terapeutický potenciál krátkodobých aplikací antibiotik k omezení depigmentace u vitiliga. Neosporin lze tedy považovat za novou terapeutickou strategii a zasluhuje si další výzkum.

KLÍČOVÁ SLOVA: vitiligo – depigmentace – antibiotika – střevní mikrobiom

ZDROJ: Touni, A.A., Sohn, R., Cosgrove, C. et al. Topical antibiotics limit
depigmentation in a mouse model of vitiligo. Pigment Cell Melanoma Res. March 4,
2024. Accessed May 7, 2024. doi:10.1111/pcmr.13164 [cit. 15.05.2024]
Dostupné z:
https://shorturl.at/BMTWX

bottom of page