By Referátový výběr
LEBRIKIZUMAB PRO LÉČBU STŘEDNĚ TĚŽKÉ AŽ TĚŽKÉ ATOPICKÉ DERMATITIDY
17. července 2024 10:00:00
-hop- (ilustrační obrázek)
Atopická dermatitida (AD) je běžné, heterogenní, zánětlivé onemocnění kůže, které se vyznačuje chronickými nebo opakujícími se lézemi s intenzivním svěděním a nepohodlím. Pacienti často zažívají významné zhoršení kvality života a léčba středně těžkých a těžkých forem AD je stále náročná.
Interleukin (IL)-13 hraje významnou roli v patogenezi AD, kdy přímo i nepřímo přispívá k dysfunkci epidermální bariéry, zánětu typu 2, dysbióze, fibróze a svědění. Z tohoto důvodu se látky jako je lebrikizumab, které selektivně cílí na IL-13, objevily jako potenciální terapie pro AD. Tento článek přezkoumává současné důkazy o lebrikizumabu v léčbě AD. Fáze II a III klinických studií potvrdily účinnost lebrikizumabu při léčbě středně těžké až těžké AD, což je patrné z významného zlepšení ve skóre EASI (Eczema Area and Severity Index), postižené plochy těla a skóre svědění. Lebrikizumab také prokázal příznivé bezpečnostní a toleranční profily. V EU je registrovaný od 16.11.2023; Jeví se jako slibný nový cílený biologický lék pro pacienty se středně těžkou až těžkou AD.
Lebrikizumab je konkrétně humanizovaná IgG4κ monoklonální protilátka, která se váže na solubilní IL-13 s vysokou afinitou k epitopu, jenž nezasahuje do jeho vazby na receptor, ale místo toho zabraňuje heterodimerizaci IL-4Rα/IL-13Rα1, čímž blokuje následnou signalizaci. Na rozdíl od tralokinumabu, lebrikizumab nebrání vazbě IL-13 na IL-13Rα2 decoy receptor, což mu umožňuje zachovat tento hypotetický endogenní regulační mechanismus.
LEBRIKIZUMAB V KLINICKÝCH STUDIÍCH
Studie fáze II TREBLE ukázala, že lebrikizumab 125 mg Q4W významně zlepšil závažnost onemocnění do 12. týdne, přičemž jednorázová dávka 250 mg rovněž vykazovala časnou a početně vyšší odpověď. Studie fáze IIb odhalila, že lebrikizumab poskytuje rychlé, na dávce závislé zlepšení kožních lézí, pruritu a kvality života do 16. týdne, s výrazným snížením pruritu již druhý den po podání dávky 500 mg. Ve studiích fáze III (ADvocate 1, ADvocate 2 a ADhere) se lebrikizumab ukázal jako účinný pro středně těžkou až těžkou AD. Více než 50 % pacientů dosáhlo EASI-75 do 16. týdne, což se zvýšilo na 70 % při kombinované terapii s TCS. Do 52. týdne asi 80 % respondentů na lebrikizumabu udrželo zlepšení v clearance kůže, závažnosti ekzému a pruritu. Q4W dávkování se ukázalo stejně účinné jako Q2W, což nabízí pohodlnější možnost léčby.
Lebrikizumab rovněž prokázal rychlou úlevu od pruritu, což je pro pacienty s AD zásadní přínos. Preklinické studie potvrzují, že IL-13 zesiluje neuronové reakce na svědění, které lebrikizumab účinně blokuje.
BEZPEČNOSTNÍ CESTA
Lebrikizumab je obecně dobře tolerován. Nejběžněji hlášené nežádoucí účinky jsou konjunktivitida (2–10 %), nazofaryngitida (5–10 %), bolest hlavy (3–6 %) a bolest v místě injekce. Byla pozorována přechodná a mírná eosinofilie, ale bez klinických důsledků, pravděpodobně kvůli snížené migraci eosinofilů z krve do tkání v důsledku inhibice aktivity IL-13. Celkově snižuje zátěž onemocnění AD, jak samostatně, tak s TCS, a nabízí příznivý bezpečnostní profil s potenciálem pro dlouhodobou léčbu.
KLÍČOVÁ SLOVA: atopická dermatitida – IL13 – lebrikizumab
ZDROJ: BERNARDO, D., BIEBER, T., TORRES, T. Lebrikizumab for the Treatment
of Moderate-to-Severe Atopic Dermatitis. Am J Clin Dermatol. 2023
Sep;24(5):753–764. doi: 10.1007/s40257-023-00793-5. Epub 2023 Jun 2.
Dostupné z:
https://shorturl.at/ypU1v [cit. 2024-07-10]
https://shorturl.at/2rHSr