top of page

By Referátový výběr

Zaregistrujte se k odběru aktuálních článků!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

LEBRIKIZUMAB PRO LÉČBU STŘEDNĚ TĚŽKÉ AŽ TĚŽKÉ ATOPICKÉ DERMATITIDY

LEBRIKIZUMAB PRO LÉČBU STŘEDNĚ TĚŽKÉ AŽ TĚŽKÉ ATOPICKÉ DERMATITIDY

17 July 2024 at 10:00:00

-hop- (ilustrační obrázek)

Atopická dermatitida (AD) je běžné, heterogenní, zánětlivé onemocnění kůže, které se vyznačuje chronickými nebo opakujícími se lézemi s intenzivním svěděním a nepohodlím. Pacienti často zažívají významné zhoršení kvality života a léčba středně těžkých a těžkých forem AD je stále náročná.

Interleukin (IL)-13 hraje významnou roli v patogenezi AD, kdy přímo i nepřímo přispívá k dysfunkci epidermální bariéry, zánětu typu 2, dysbióze, fibróze a svědění. Z tohoto důvodu se látky jako je lebrikizumab, které selektivně cílí na IL-13, objevily jako potenciální terapie pro AD. Tento článek přezkoumává současné důkazy o lebrikizumabu v léčbě AD. Fáze II a III klinických studií potvrdily účinnost lebrikizumabu při léčbě středně těžké až těžké AD, což je patrné z významného zlepšení ve skóre EASI (Eczema Area and Severity Index), postižené plochy těla a skóre svědění. Lebrikizumab také prokázal příznivé bezpečnostní a toleranční profily. V EU je registrovaný od 16.11.2023; Jeví se jako slibný nový cílený biologický lék pro pacienty se středně těžkou až těžkou AD.

Lebrikizumab je konkrétně humanizovaná IgG4κ monoklonální protilátka, která se váže na solubilní IL-13 s vysokou afinitou k epitopu, jenž nezasahuje do jeho vazby na receptor, ale místo toho zabraňuje heterodimerizaci IL-4Rα/IL-13Rα1, čímž blokuje následnou signalizaci. Na rozdíl od tralokinumabu, lebrikizumab nebrání vazbě IL-13 na IL-13Rα2 decoy receptor, což mu umožňuje zachovat tento hypotetický endogenní regulační mechanismus.

LEBRIKIZUMAB V KLINICKÝCH STUDIÍCH
Studie fáze II TREBLE ukázala, že lebrikizumab 125 mg Q4W významně zlepšil závažnost onemocnění do 12. týdne, přičemž jednorázová dávka 250 mg rovněž vykazovala časnou a početně vyšší odpověď. Studie fáze IIb odhalila, že lebrikizumab poskytuje rychlé, na dávce závislé zlepšení kožních lézí, pruritu a kvality života do 16. týdne, s výrazným snížením pruritu již druhý den po podání dávky 500 mg. Ve studiích fáze III (ADvocate 1, ADvocate 2 a ADhere) se lebrikizumab ukázal jako účinný pro středně těžkou až těžkou AD. Více než 50 % pacientů dosáhlo EASI-75 do 16. týdne, což se zvýšilo na 70 % při kombinované terapii s TCS. Do 52. týdne asi 80 % respondentů na lebrikizumabu udrželo zlepšení v clearance kůže, závažnosti ekzému a pruritu. Q4W dávkování se ukázalo stejně účinné jako Q2W, což nabízí pohodlnější možnost léčby.

Lebrikizumab rovněž prokázal rychlou úlevu od pruritu, což je pro pacienty s AD zásadní přínos. Preklinické studie potvrzují, že IL-13 zesiluje neuronové reakce na svědění, které lebrikizumab účinně blokuje.

BEZPEČNOSTNÍ CESTA
Lebrikizumab je obecně dobře tolerován. Nejběžněji hlášené nežádoucí účinky jsou konjunktivitida (2–10 %), nazofaryngitida (5–10 %), bolest hlavy (3–6 %) a bolest v místě injekce. Byla pozorována přechodná a mírná eosinofilie, ale bez klinických důsledků, pravděpodobně kvůli snížené migraci eosinofilů z krve do tkání v důsledku inhibice aktivity IL-13. Celkově snižuje zátěž onemocnění AD, jak samostatně, tak s TCS, a nabízí příznivý bezpečnostní profil s potenciálem pro dlouhodobou léčbu.

KLÍČOVÁ SLOVA: atopická dermatitida – IL13 – lebrikizumab

ZDROJ: BERNARDO, D., BIEBER, T., TORRES, T. Lebrikizumab for the Treatment
of Moderate-to-Severe Atopic Dermatitis. Am J Clin Dermatol. 2023
Sep;24(5):753–764. doi: 10.1007/s40257-023-00793-5. Epub 2023 Jun 2.

Dostupné z:
https://shorturl.at/ypU1v [cit. 2024-07-10]
https://shorturl.at/2rHSr

bottom of page